S.A.D.

12.09.2017

S.A.D.

Vznik: 1991
Typ: (kapela)
Producenti: Milan Kmeť - spev, gitara, Róbert Adamec - klávesové nástroje, programovanie a Marcel Nôta - klávesové nástroje, vokály
Spolupracovníci: Ján Trnka, Juraj Domský, Radovan Spišiak, Zuzana Garajová, Marína Gajarová,

Hudobná skupina SAD sa od začiatku prezentovala výhradne vlastnou tvorbou a orientovala sa na elektronickú hudbu v štýle synthpop. Skupinu založil Róbert Adamec so spolužiakom Jánom Trnkom v roku 1991. Po niekoľkých týždňoch do kapely prichádza spevák Juraj Domský a tiež programátor Radovan Spišiak. V tomto zložení skupina nahrala prvé skladby a odohrala niekoľko koncertov v rodnom meste Lučenec a v blízkom okolí.
V roku 1993 odchádza zo skupiny spevák Juraj Domský a klávesák Ján Trnka. Na post speváka prichádza Milan Kmeť, ktorého spevácky talent a autorský potenciál výrazne ovplyvnil tvorbu skupiny až do takej miery, že SAD ešte v tom istom roku podpisuje zmluvu s vydavateľstvom Monitor Slovakia (EMI) a pripravuje debutové CD.
Nahrávka vychádza v roku 1994, ktorý bol najúspešnejším rokom v histórii skupiny. Skladby Vráť sa, či Spomienka na oheň bodujú v hitparádach slovenských a českých rádii. V relácii Triangel sa objavuje klip k pesničke Severný prah. Skupina v zložení Milan Kmeť - spev, gitara, Róbert Adamec - klávesové nástroje a Radovan Spišiak - klávesové nástroje, programovanie si rýchlo získava priazeň publika a prvých fanúšikov na rôznych hudobných podujatiach po celom Slovensku. Odohrá tiež vystúpenie so skupinou Shalom v Ostrave. Koncom roka však vydavateľstvo odmieta vydať nový album skupiny SAD a následne z nej odchádza klávesák a programátor Radovan Spišiak.

Od roku 1995 skupina pokračuje v činnosti už len vo dvojici Milan Kmeť a Róbert Adamec. Spolupracuje však s viacerými hosťami - ako napríklad s vokalistkami Zuzanou a Marínou Garajovými. Práve v tejto zostave sa skupina dostáva do finále súťaže hudobných skupín RockFM fest 95 a jej skladbu Stratený čas zaraďuje vydavateľstvo Jumbo records na CD kompiláciu najúspešnejších kapiel z tejto súťaže spolu s hudobnými skupinami ako napríklad IMT Smile, Money factor a iné. So skupinou SAD v tom období vydavateľstvo Monitor EMI znovu obnovuje rokovania o vydaní albumu. Slovensko však zaplavuje masívna vlna komerčnej tanečnej hudby, vydavateľstvá sa začínajú plne orientovať týmto smerom a tak nový album skupiny SAD (nahratý a pripravený na vydanie) nakoniec svetlo sveta neuzrie.

V rokoch 1996 až 1999 skupina SAD koncertuje len sporadicky, venuje sa najmä novej tvorbe a nahrávaniu množstva rôznych demáčov pre vydavateľstvá, avšak rokovania sú neúspešné. Frustrácia z nemožnosti vydať album spôsobuje postupný útlm tvorby a činnosti skupiny SAD. V roku 2000 skupina ukončuje svoju aktívnu činnosť koncertom v bratislavskom klube Duna.
Nasledujúcich 12 rokov sa Milan Kmeť a Róbert Adamec popri pracovnej podnikateľskej činnosti relaxačne venujú rôznym hudobným projektom bez väčších ambícií. Róbert Adamec žije a tvorí v Bratislave, venuje sa najmä ambientnej a industriálnej elektronickej hudbe. Milan Kmeť zakladá rockovú skupinu Kord, s ktorou koncertuje v regióne Lučenec.
Rok 2012 znamená neočakávané obnovenie činnosti skupiny SAD. Pôvodne malo ísť len o spomienkový koncert skupiny v rodnom meste Lučenec. Avšak práce na remixoch starých piesní priviedli členov skupiny k novej tvorbe. Navyše, z Milanovej skupiny Kord prichádza do SAD-u aj nový člen, klávesák Marcel Nôta. V staronovej zostave (Milan Kmeť - spev, gitara, Róbert Adamec - klávesové nástroje, programovanie a Marcel Nôta - klávesové nástroje, vokály)

https://www.facebook.com/synthpopsad/

https://www.youtube.com/playlist?list=PLM1ivMTD0T_f7gtuz6gwr9_1id5GxFa0R