Nová kompilácia elektronickej - syntezátorovej hudby SYNTH SLOVAKIA Vol.2

SYNTH SLOVAKIA a CULTURE POINT vydali 12.12.2020 druhú výberovú kompiláciu slovenskej syntezátorovej hudby. 

V roku 2017 vyšla prvá kompilácia syntezátorovej hudby na Slovensku SYNTH SLOVAKIA 2017. Bola to prehliadka a prierez 30 ročnej tvorby slovenských autorov. Na dvojke sme sa rozhodli rozšíriť vnímanie hudobného žánru SYNTH aj o ďalšie polohy. Pribudla scénická tvorba, inštrumentálne projekty, ambient, retro, synthwave, darkwave, electro, EBM. Za výberom projektov a skladieb stál tentokrát dramaturg Robert Herceg. Oslovil predovšetkým projekty, ktoré neboli na prvej kompilácií. Ďalším kritériom výberu bol pozitívny kvalitatívny hudobný posun starších projektov. A pridal aj nové moderné. Kompilácia SYNTH SLOVAKIA Vol.2 teda nie je žiadna náhoda, ale chronologicky poskladaný výber toho najlepšieho, či najzaujímavejšieho za posledné dva roky. Nezabudli sme ani na väčší priestor pre autorky, textárky, speváčky a hudobníčky. Nová kompilácia posunula snahu nášho združenia o popularizáciu syntezátorovej hudby na Slovensku o stupienok vyššie. V zmysle kvality i celkového koncepčného zámeru.

Kompilácia obsahuje 18 skladieb od 18 rôznych projektov. Eight Chances, Adrián Ulík, 580 Miles, Eclipsed, Gladia Moony, Lightune, Grawlix, ImiAFan, bisTroš, Havran228, IAmNøt, MFLS feat. Milan Monte Bartalský, Montage, Love My Science, The Silence, The Opposer Divine, The Roben, CHEBEAFF feat. Key Head feat. Solo. 

Kompilácia vyšla 12.12.2020 elektronicky aj na CD na https://synthslovakia.bandcamp.com/album/synth-slovakia-vol-2-compilation-2020 . Lisované CD, obsahuje aj kód na stiahnutie MP3. 

1.  Eight Chances -  Leech 2.0.2.0.

Autor, text, hudba, spev: Eva CH

Eight Chances vznikli v roku 2006 v Banskej Bystrici ako autorský one woman projekt speváčky, skladateľky a multiinštrumentalistky Evy CH. Tvorba ECH bola inšpirovaná industriálnymi kapelami ako napr. NIN a podobne, s charakteristickým zvukom Evinej gitary. Neskôr ECH naživo vystupovali vo dvojici s bubeníkom Martinom. Eight Chances má na svojom konte zatiaľ jeden vydaný album GREY, ešte z roku 2013. V súčasnosti je z ECH opäť one woman projekt, ktorý usilovne pracuje na nových skladbách v spolupráci so známymi menami zo Slovenskej elektronickej scény - Solom a Bopom, ktorí pôsobia v projektoch ako L.I.O.B. ,SAMHAIN či ECLIPSED.

2.  Adrián Ulík -  The Calm Before The Storm

Autor a hudba: Adrián Ulík

Adrián Ulík - Pochádza z Hlohovca. Miluje elektronickú hudbu, ktorú sleduje niekoľko rokov. V minulosti hrával aj ako Drum'n'Bass - ový DJ pod menom KRIDIAN. Tvorenie hudby ho vždy fascinovalo a zaujímalo, ako aj rôzne elektronické "mašinky". 

Doteraz vždy, keď mal možnosť, tak sa postupne vzdelával, ako napr. počas pôsobenia v Anglicku navštevoval kurz hudobnej produkcie v Bristole, po návrate na Slovensko absolvoval aj kurz v LFO škole. Veľmi rád používa DAW software Ableton Live. Je to také jeho "ihrisko" kde sa s obľubou hrá s nekonečnými možnosťami tvorenia elektronickej hudby. 

3.  580 Miles -  Forever

Autor: Peter Chudík, Miriam Chritina
Text a spev: Miriam Christina
Hudba: Peter Chudík

Kapelu 580 Miles poznáme už dlhšie. Ich tvorbu sme už prezentovali na SYNTHFEST SLOVAKIA 2018. Medzinárodný hudobný projekt - Peter Chudík zo Slovenska a Miriam Christina z Nemecka, vzdialení od seba presne 580 míľ. Po menšej tvorivej prestávke predstavujú čerstvú novinku "Forever", vytvorenú práve pre našu kompiláciu Vol.2.

4.  Eclipsed - Kadidus Varex Entra

Solo, Key Head, Blažena

Eclipsed je experimentálny elektronicky projekt založený na symbióze protagonistov, nielen hudobnej ale aj osobnej. Aj preto vznikol prirodzene a neplánovane! V tomto duchu sa nesie aj tvorba Eclipsed! Je prirodzená a uvolnená. Členovia Solo, Khead, Bop a Blažena majú za sebou veľa hudobných projektov z ktorých všetky skúsenosti sa zlievajú práve v projekte Eclipsed. Projekt označujeme ako "trnavský", kedže jeho členovia pôvodne pochádzajú či už s Trnavy, alebo jej blízkeho okolia. A práve Trnava bola v nedávnej histórii mekkou elektronickej hudby .  

5.  Gladia Moony -  Shadowplay

Autor: Adam Dekan, Martin Mudro
Tex a spev: Alex Lukáčová

Gladia Moony je synth-popová elektronická kapela z Bratislavy, tvorí ju štvorica muzikantov: Alex Lukáčová (vocals), Adam Dekan (synths), Martin Kosorín (bass/synth) a Martin Madro (drums). Debutové EP rozoberá témy odcudzenia, samoty, techonlogickej závislosti, robotiky ale aj sexuality a premeny človeka. Vzniklo zredukovaním pôvodne 15tich piesní.

Žáner by sa dal opísať ako electropop s kvapkou filmovosti ala James Bond, alebo Blade Runner. Niektoré z piesní prešli dynamickým vývojom a zažili si aj 8 razantne odlišných verzií. Od jazzu po techno. V piesni Just a Step kolaboroval na synťákoch Martin Iľanovský aka DJ Tasun. Objavil sa ako silueta taktiež v live zázname z Novej Cvernovky. Mix a Master doladil Adam Dekan o farebný cover sa postarala Barbora Dolinajová.

www.instagram.com/gladia_moony

www.facebook.com/gladiamoony

6.  Lightune -  Beyond The Stars

Autor, tex a hudba: MIR
Vokály: Petra Majtánová, MIR

Za projektom LIGHTUNE stojí MIR (vlastným menom Miroslav), ktorý sa venuje hudobnej tvorbe vyše 25 rokov. V 1995 zakladá dance-floorovú skupinu ON THE WAY, neskôr pracuje v profesionálnom nahrávacom a dabingovom štúdiu. V roku 2003 vzniká koncept projektu LIGHTUNE. Potom MIR spolupracuje na produkcii ethno-popového albumu Exoterika, ktorý v 2005 vydáva Sony BMG. Tiež je autorom filmovej hudby, zvučiek a hudby do reklamy pre video produkčné firmy. V roku 2007 mal premiéru jeho prvý inštrumentálny album vo forme multimediálneho projektu ODE. O sedem rokov neskôr vydáva v spolupráci s profesionálnymi spevákmi Petrom Bažíkom a Martinou Števkovou album SVET ČO PRICHÁDZA, sláčiky do niektorých skladieb nahrali Štátny komorný orchester Žilina a kvarteto Adventure Strings.

V súčasnosti má MIR rozpracovaných niekoľko hudobných projektov, žánrovo v rozsahu od piesní po inštrumentálne ambientné a synth kompozície. 

Skladba Beyond the Stars vznikla v spolupráci s mladou talentovanou speváčkou Petrou Majtánovou. V klipe postavy z filmu rozprávajú príbeh o večnej Žene a večnom Mužovi, ktorí sa v rôznych vteleniach navzájom hľadajú, stretávajú a rozchádzajú, aby nakoniec našli vo svojom splynutí nový spôsob existencie. 

7.  Grawlix -  ICE breaker

Autor a hudba: Bohuš Trávniček

Grawlix je hudobný projekt zameraný na synthwave a darksynth žánre. Skladba ICE breaker je singel z prvého albumu Session-0b, ktorý je tématicky ladený ako soundtrack k blížiacej sa dystopickej budúcnosti. 

8. IMIAFAN -  Bez úst, bez ozveny

Autor a hudba: Imrich Végh, Mikuláš Bernáth
Text: Ivan Štrpka

9. bisTroš -  Sedmospáč

Hudba/text/spev/mix: Ivan Bistroš Babocký

Ivan (Bistroš) Babocký (*1967) - hráč na klávesové nástroje a autor, zakladajúci člen slovenskej synth-popovej skupiny MONTE ROSA. Tvorbe hudby a textov sa venuje od svojich 14-tich rokov. V minulosti bol členom viacerých hudobných formácií, v súčasnosti vystupuje s kapelou MONTE ROSA na jej sporadických koncertoch. Aktuálne občasne tvorí elektronickú hudbu bez vyhraneného žánru pre svoju zábavu a teší ho, ak jeho tvorba osloví a urobí radosť aj niekomu inému.

Pesnička Sedmospáč vznikla ešte v roku 1984 ako verzia pre stredoškolskú rockovú kapelu a do retro-elektronickej formy ju upgradoval Bistroš v roku 2020.

10.  Havran228 -  Midnight

Havran je multiinštrumentalista, ktorý sa hudbe venuje už 25 rokov. Jeho hlavným zameraním je metalovo gitarová hudba v spojení so syntetizátormi. Štyri hlavné piliere, na ktorých je postavená jeho tvorba sú nümetal, industrial, cybergothic a synthwave. Skladba Midnight patrí práve k poslednému spomínanému štýlu synthwave. Ide o melancholicko- inštrumentálne dielo, ktoré v sebe vyjadruje úzkosť a výčitky nad životnými chybami.

"Skladbu som tvoril do scény, v ktorej ide hlavný hrdina plný výčitiek a ľútosti, počas jesennej sychravej noci autom. Vie, že chyby ktoré spravil sa už nedajú vziať späť a jeho činy majú trvalé následky, za ktoré musí prevziať zodpovednosť. Zámerom bolo prerozprávať tento príbeh skrz nástroje, farbu tónu a atmosféru."


Zaujímavosťou tejto skladby je, že sólo bolo vytvorené modelovaním kreatívneho procesu, ktorý použil Hans Zimmer v téme skladby Jacka Sparrowa použitej vo filme Piráti z Karibiku.

"Sledoval som jeho Masterclass, kde vysvetľoval ako prenáša emócie do hudby i to ako ich každé tri tóny strieda. Podľa toho ako melódia stúpala či klesala v jednotlivých intervaloch vyjadroval rôzne vlastnosti a emócie hlavnej postavy, ktoré chcel, aby ľudia videli aj cítili. Zobral som si preto tento koncept a aplikoval ho do svojho diela." Výsledok môžete počuť sami.

11.  IAmNøt -  Chaos Spiritual Road

Bratislava breakbeat/techno project by Sofia Nøt.

12.  MFLS feat. Milan Monte Bartalský -  Nehynúci plameň

Autor a hudba: Albín Nemec
Text: Ivan Bistoš Babocký
Spev: Milan Monte Bartalský

Veľmi zaujímavá spolupráca projektu MFLS a členov kapely Monte Rosa. 

14. 11 .2020 nás navždy opustil do hudobného neba člen nášho združenia, priateľ kamarát, hudobný skladateľ muzikant a človek s obrovským ♥ - Albín Nemec. Vystupujúci pod osobným hudobným projektom MFLS (Music for Lost Souls). Bývalý spolu-zakladajúci člen The Silence, člen hudobného projektu FORCE a spolupracovník viacerých slovenských elektronických a syntezátorových projektov. Albín... Ďakujeme za Tvoj veľký prínos a inšpiráciu pre syntezátorovú tvorbu na Slovensku! My spomíname. A Ty odpočívaj v pokoji. 
Ako svoju poslednú hudobnú aktivitu pred pár dňami zaslal svoju skladbu na novú kompiláciu, ktorú venujeme jeho pamiatke.

13.  Montage -  Hard To Love

Autor a hudba: Róbert Adamec

Montage je sólový projekt zakladateľa slovenskej synthpopovej skupiny SAD (1991 - 2014), Róberta Adamca. V roku 2018 vychádza prvý a zatiaľ jediný album Montage s názvom Digital Dropout. Pri jeho tvorbe Róbert Adamec použil množstvo samplov, voľne dostupných na internete, vrátane vokálových a vokodérových liniek. Skladby Montage tak nezostávajú nič dlžné hlavnej myšlienke projektu, ktorou je zvuková montáž a eklektický hudobný dadaizmus.

14.  Love My Science -  Opotrebované organizmy

Skladba "Opotrebované organizmy" vychádza prvýkrát a to na CD kompiláciu Synth Slovakia. Text pojednáva o pretvárke, dôsledkoch slávy, ktorá v skutočnosti žiadna sláva nie je, len výsmech a poníženie. Fingovaný úsmev na tvári všetko vyrieši, je súčasťou oblečenia a našej existencie.

Ingrid Rudavská

Za slovenským projektom "Love my science" sa skrýva Ingrid Rudavská, autorka hudby a textov. Hudba je zmes štýlov: elecktropunk/new wave/indie/synth/postpunk s prvkami írskeho folklóru. Projekt odštartoval svoju existeniciu koncom roka 2017 prvým päť pesničkovým demom CD-EP "Overload result." V decembri 2019 projekt nahral v TC Lemons recording studio prvý album "Perfect disorder", ktorý sa dá vypočuť na všetkých streamoch. Album obsahuje 12 skladieb v anglickom a jeden track v slovenskom jazyku. Texty pojednávajú o súčasnej technológii, ktorá pomáha, spĺňa všetky túžby, ale zároveň ničí, zabíja pocity, komunikáciu, postoje, názory a ideológie. Skladby zdôrazňujú kontrast medzi láskou a vedou, masami a osamotenosťou v dave, sú plné napätia z absencie prirodzena a prírody. Album nás prevedie rôznymi štýlmi cez electropunk, postpunk, indie, synth ku chladnej vlne, rôznymi pocitmi odcudzenia, osamelosti, hnevu, irónie, klamu či letargie. Každá skladba rozbíja celistvý svet, aby sa potom spojil do jedného celku: chaosu dnešnej doby, ktorý je nosným letimotívom albumu a zároveň kapely.

Ingrid v súčasnosti nahráva druhé CD "Worn out people". Za mix a mastering je zodpovedný Filip Pokorný.  

15.   The Silence -  Forgive Me

Autor a text: Radomír Remenár
Hudba: Radomír Remenár, Miloš Malovec, Miroslav Hrnčár

Kapela funguje od roku 2013. Bola aj na minulej kompilácii. Naďalej však aktívne tvorí a vystupuje. Skladba Forgive Me prináša do kapely nový vietor a nový zvuk s prvkami synthwave. Ponúka silný príbeh a emócie. 

16.  The Opposer Divine -  Into Oblivion

Autor, hudba text: Boris Mutina

The Opposer Divine zalozil Minor Float zo zoskupenia Terminal State.

Projekt sa pohybuje v priestore electro-industrialu, ambientu, IDM a

dalsich elektronickych stylov. Experimenty vyustili do troch vydanych

alb, niekolkych EP. V sucasnosti prebiehaju prace na novej nahravke.

17.  The Roben -  Keep Hopes Alive

Autor, text, hudba, spev: Róbert Zaťko

Vznik: 2010

Producent a spevák: Robert Zaťko

Sólový projekt pod pseudonymom THE ROBEN vznikol v roku 2010, za ktorým stojí bývalý frontman skupiny Forum, producent a spevák Robert Zaťko. Neskôr zakladateľ a producent skupiny THE DARK, ktorá účinkovala na EBM scéne na začiatku 90-tych rokov. Po dlhej hudobnej prestávke po roku 2010 sa Robo vrátil k pôvodnej Synth tvorbe so slovenskými textami a neskôr od roku 2012 sa zameral na tvorbu anglických songov s prvkami viacerých elektronických štýlov. Skladby komponuje a nahráva v rámci vlastného hudobného štúdia Paradigma Sound Lab. V súčasnosti predstavuje skladbu Keep Hopes Alive z posledného štúdiového albumu s názvom Polarity z konca roku 2019.

Účinkoval v skupinách: FORUM, THE DARK, ANDANTE, RAVALON

Diskografia:
2010 - Absolútne - EP/6 songs
2011 - Druhý pád - CD/12 songs
2012 - Orinoco - CD/12 songs
2013 - Stop The Alien - CD/13 songs
2014 - Underground - CD/9 songs
2017 - Selection - CD/14 songs vyber.
2019 - Polarity - EP/5 songs

18. CHEBEAFF feat. Key Head feat. Solo -  By My Side

Autor, text, hudba: Radomír Remenár
Producenti: Key Head, Solo
Spev: Solo

CHEBEAFF je autorský sólo projekt skladateľa, pesničkára, textára a producenta Radomíra Remenára z Trnavy, ktorý vznikol v roku 2013. Okrem hudobnej tvorby stojí Radomír aj za vznikom unikátneho projektu Synth Slovakia, ktorý združuje elektronických producentov zo slovenskej synth scény a ktorý zastrešuje aj obidve kompilácie. Rado spolu so svojim teamom je aj hlavným organizátorom a manažérom SYNTHFESTu Slovakia, ktorý má za sebou dva úspešné ročníky. Ten tretí sa bohužiaľ kvôli známym okolnostiam musel presunúť. Po krátkej autorskej pauze vyplnenej produkovaním a skladaním niekoľkých skladieb pre The Silence,sa vracia Radomír na scénu pod vlastnou značkou CHEBEAFF. Skladba BMS ktorá uzatvára kompiláciu Synth Slovakia vol.2 vznikla v spolupráci s renomovanými menami nielen slovenskej elektronickej scény, akými Solo (Eclipsed, Samhain, L.I.O.B.) a Key Head (KIFOTH, ECLIPSED, Vanessa ...) nepochybne sú. A podľa posledných informácií, nezostane iba pri tomto jedinom kúsku, takže sa máme všetci na čo tešiť. Prvá lastovička v podobe exkluzívneho tracku BMS pre našu kompiláciu je veľkým prísľubom, že táto spolupráca prinesie niečo, čo tu ešte nebolo. Originálne a svieže.
Robert Herceg 

Kompilácia vyšla 12.12.2020 elektronicky aj na CD a môžete si ju objednať cez paypal na:
https://synthslovakia.bandcamp.com/album/synth-slovakia-vol-2-compilation-2020 . 

Lisované CD, obsahuje aj kód na stiahnutie MP3. 

V prípade iného spôsobu objednávky nás prosím kontaktujte. 

CD je možné objednať si aj na dobierku na adresu. Cena 10€ + poštovné (dobierka na SK) 3,45€.

V Trnave a Bratislave je po dohode možný aj osobný odber: RADO