CD kompilácia SYNTH SLOVAKIA VOL.2 (2020)

V roku 2017 sme vydali prvú kompiláciu syntezátorovej hudby na Slovensku. Išlo o prehliadku tvorby za ostatných 30 rokov. Tentokrát sme postúpili trochu ďalej. Rozhodli sme sa rozšíriť vnímanie hudobného žánru SYNTH aj do ďalších polôh. Pridali sme scénickú tvorbu, inštrumentálne projekty, ambient, retro, synthwave, darkwave, electro i EBM. Do hry tentokrát vstúpil dramaturg Robert Herceg. Rozhodli sme sa osloviť a uverejniť predovšetkým projekty, ktoré neboli na prvej kompilácií. Ďalším parametrom výberu bol pozitívny kvalitatívny hudobný posun starších projektov. Ďalej sme pridali nové moderné projekty. V neposlednom rade sme chceli predstaviť aj výsledky vstupu a pôsobenia producentov na staršie skladby, čoho výsledkom sú nové moderné remaky. Kompilácia SYNTH SLOVAKIA Vol.2 teda nie je žiadna náhoda, ale chronologicky poskladaný výber toho najlepšieho, či najzaujímavejšieho. Nemenej dôležitým zámerom bolo poskytnúť väčší priestor pre nežné ženské pohlavie - ženy, autorky, textárky, speváčky a hudobníčky . ♥

1.  Eight Chances -  Leech 2.0.2.0.

Autor, text, hudba, spev: Eva CH

Eight Chances vznikli v roku 2006 v Banskej Bystrici ako autorský one woman projekt speváčky, skladateľky a multiinštrumentalistky Evy CH. Tvorba ECH bola inšpirovaná industriálnymi kapelami ako napr. NIN a podobne, s charakteristickým zvukom Evinej gitary. Neskôr ECH naživo vystupovali vo dvojici s bubeníkom Martinom. Eight Chances má na svojom konte zatiaľ jeden vydaný album GREY, ešte z roku 2013. V súčasnosti je z ECH opäť one woman projekt, ktorý usilovne pracuje na nových skladbách v spolupráci so známymi menami zo Slovenskej elektronickej scény - Solom a Bopom, ktorí pôsobia v projektoch ako L.I.O.B. ,SAMHAIN či ECLIPSED.

2.  Adrián Ulík -  The Calm Before The Storm

Autor a hudba: Adrián Ulík

Adrián Ulík - Pochádza z Hlohovca. Miluje elektronickú hudbu, ktorú sleduje niekoľko rokov. V minulosti hrával aj ako Drum'n'Bass - ový DJ pod menom KRIDIAN. Tvorenie hudby ho vždy fascinovalo a zaujímalo, ako aj rôzne elektronické "mašinky". 

Doteraz vždy, keď mal možnosť, tak sa postupne vzdelával, ako napr. počas pôsobenia v Anglicku navštevoval kurz hudobnej produkcie v Bristole, po návrate na Slovensko absolvoval aj kurz v LFO škole. Veľmi rád používa DAW software Ableton Live. Je to také jeho "ihrisko" kde sa s obľubou hrá s nekonečnými možnosťami tvorenia elektronickej hudby. 

3.  580 Miles -  Forever

Autor: Peter Chudík, Miriam Chritina
Text a spev: Miriam Christina
Hudba: Peter Chudík

Kapelu 580 Miles poznáme už dlhšie. Ich tvorbu sme už prezentovali na SYNTHFEST SLOVAKIA 2018. Medzinárodný hudobný projekt - Peter Chudík zo Slovenska a Miriam Christina z Nemecka, vzdialení od seba presne 580 míľ. Po menšej tvorivej prestávke predstavujú čerstvú novinku "Forever", vytvorenú práve pre našu kompiláciu Vol.2.

4.  Eclipsed - Kadidus Varex Entra

Solo, Key Head, Blažena

Eclipsed je experimentálny elektronicky projekt založený na symbióze protagonistov, nielen hudobnej ale aj osobnej. Aj preto vznikol prirodzene a neplánovane! V tomto duchu sa nesie aj tvorba Eclipsed! Je prirodzená a uvolnená. Členovia Solo, Khead, Bop a Blažena majú za sebou veľa hudobných projektov z ktorých všetky skúsenosti sa zlievajú práve v projekte Eclipsed. Projekt označujeme ako "trnavský", kedže jeho členovia pôvodne pochádzajú či už s Trnavy, alebo jej blízkeho okolia. A práve Trnava bola v nedávnej histórii mekkou elektronickej hudby .  

5.  Gladia Moony -  Shadowplay

Autor: Adam Dekan, Martin Mudro
Tex a spev: Alex Lukáčová

Gladia Moony je synth-popová elektronická kapela z Bratislavy, tvorí ju štvorica muzikantov: Alex Lukáčová (vocals), Adam Dekan (synths), Martin Kosorín (bass/synth) a Martin Madro (drums). Debutové EP rozoberá témy odcudzenia, samoty, techonlogickej závislosti, robotiky ale aj sexuality a premeny človeka. Vzniklo zredukovaním pôvodne 15tich piesní.

Žáner by sa dal opísať ako electropop s kvapkou filmovosti ala James Bond, alebo Blade Runner. Niektoré z piesní prešli dynamickým vývojom a zažili si aj 8 razantne odlišných verzií. Od jazzu po techno. V piesni Just a Step kolaboroval na synťákoch Martin Iľanovský aka DJ Tasun. Objavil sa ako silueta taktiež v live zázname z Novej Cvernovky. Mix a Master doladil Adam Dekan o farebný cover sa postarala Barbora Dolinajová.

www.instagram.com/gladia_moony

www.facebook.com/gladiamoony

6.  Lightune -  Beyond The Stars

Autor, tex a hudba: MIR
Spev: Petra Majtánová

7.  Grawlix -  ICE breaker

Autor a hudba: Bohuš Trávniček

Grawlix je hudobný projekt zameraný na synthwave a darksynth žánre. Skladba ICE breaker je singel z prvého albumu Session-0b, ktorý je tématicky ladený ako soundtrack k blížiacej sa dystopickej budúcnosti. 

8. IMIAFAN -  Bez úst, bez ozveny

Autor a hudba: Imrich Végh, Mikuláš Bernáth
Text: Ivan Štrpka

9. bisTroš -  Sedmospáč

Hudba/text/spev/mix: Ivan Bistroš Babocký

Ivan (Bistroš) Babocký (*1967) - hráč na klávesové nástroje a autor, zakladajúci člen slovenskej synth-popovej skupiny MONTE ROSA. Tvorbe hudby a textov sa venuje od svojich 14-tich rokov. V minulosti bol členom viacerých hudobných formácií, v súčasnosti vystupuje s kapelou MONTE ROSA na jej sporadických koncertoch. Aktuálne občasne tvorí elektronickú hudbu bez vyhraneného žánru pre svoju zábavu a teší ho, ak jeho tvorba osloví a urobí radosť aj niekomu inému.

Pesnička Sedmospáč vznikla ešte v roku 1984 ako verzia pre stredoškolskú rockovú kapelu a do retro-elektronickej formy ju upgradoval Bistroš v roku 2020.

10.  Havran228 -  Midnight

Havran je multiinštrumentalista, ktorý sa hudbe venuje už 25 rokov. Jeho hlavným zameraním je metalovo gitarová hudba v spojení so syntetizátormi. Štyri hlavné piliere, na ktorých je postavená jeho tvorba sú nümetal, industrial, cybergothic a synthwave. Skladba Midnight patrí práve k poslednému spomínanému štýlu synthwave. Ide o melancholicko- inštrumentálne dielo, ktoré v sebe vyjadruje úzkosť a výčitky nad životnými chybami.

"Skladbu som tvoril do scény, v ktorej ide hlavný hrdina plný výčitiek a ľútosti, počas jesennej sychravej noci autom. Vie, že chyby ktoré spravil sa už nedajú vziať späť a jeho činy majú trvalé následky, za ktoré musí prevziať zodpovednosť. Zámerom bolo prerozprávať tento príbeh skrz nástroje, farbu tónu a atmosféru."


Zaujímavosťou tejto skladby je, že sólo bolo vytvorené modelovaním kreatívneho procesu, ktorý použil Hans Zimmer v téme skladby Jacka Sparrowa použitej vo filme Piráti z Karibiku.

"Sledoval som jeho Masterclass, kde vysvetľoval ako prenáša emócie do hudby i to ako ich každé tri tóny strieda. Podľa toho ako melódia stúpala či klesala v jednotlivých intervaloch vyjadroval rôzne vlastnosti a emócie hlavnej postavy, ktoré chcel, aby ľudia videli aj cítili. Zobral som si preto tento koncept a aplikoval ho do svojho diela." Výsledok môžete počuť sami.

11.  IAmNøt -  Chaos Spiritual Road

Bratislava breakbeat/techno project by Sofia Nøt.

12.  MFLS feat. Milan Monte Bartalský -  Nehynúci plameň

Autor a hudba: Albín Nemec
Text: Ivan Bistoš Babocký
Spev: Milan Monte Bartalský

Veľmi zaujímavá spolupráca projektu MFLS a členov kapely Monte Rosa. 

14. 11 .2020 nás navždy opustil do hudobného neba člen nášho združenia, priateľ kamarát, hudobný skladateľ muzikant a človek s obrovským - Albín Nemec. Vystupujúci pod osobným hudobným projektom MFLS (Music for Lost Souls). Bývalý spolu-zakladajúci člen The Silence, člen hudobného projektu FORCE a spolupracovník viacerých slovenských elektronických a syntezátorových projektov. Albín... Ďakujeme za Tvoj veľký prínos a inšpiráciu pre syntezátorovú tvorbu na Slovensku! My spomíname. A Ty odpočívaj v pokoji. 
Ako svoju poslednú hudobnú aktivitu pred pár dňami zaslal svoju skladbu na novú kompiláciu, ktorú venujeme jeho pamiatke.

13.  Montage -  Hard To Love

Autor a hudba: Róbert Adamec

Montage je sólový projekt zakladateľa slovenskej synthpopovej skupiny SAD (1991 - 2014), Róberta Adamca. V roku 2018 vychádza prvý a zatiaľ jediný album Montage s názvom Digital Dropout. Pri jeho tvorbe Róbert Adamec použil množstvo samplov, voľne dostupných na internete, vrátane vokálových a vokodérových liniek. Skladby Montage tak nezostávajú nič dlžné hlavnej myšlienke projektu, ktorou je zvuková montáž a eklektický hudobný dadaizmus.

14.  Love My Science -  Opotrebované organizmy

Skladba "Opotrebované organizmy" vychádza prvýkrát a to na CD kompiláciu Synth Slovakia. Text pojednáva o pretvárke, dôsledkoch slávy, ktorá v skutočnosti žiadna sláva nie je, len výsmech a poníženie. Fingovaný úsmev na tvári všetko vyrieši, je súčasťou oblečenia a našej existencie.

Ingrid Rudavská

Za slovenským projektom "Love my science" sa skrýva Ingrid Rudavská, autorka hudby a textov. Hudba je zmes štýlov: elecktropunk/new wave/indie/synth/postpunk s prvkami írskeho folklóru. Projekt odštartoval svoju existeniciu koncom roka 2017 prvým päť pesničkovým demom CD-EP "Overload result." V decembri 2019 projekt nahral v TC Lemons recording studio prvý album "Perfect disorder", ktorý sa dá vypočuť na všetkých streamoch. Album obsahuje 12 skladieb v anglickom a jeden track v slovenskom jazyku. Texty pojednávajú o súčasnej technológii, ktorá pomáha, spĺňa všetky túžby, ale zároveň ničí, zabíja pocity, komunikáciu, postoje, názory a ideológie. Skladby zdôrazňujú kontrast medzi láskou a vedou, masami a osamotenosťou v dave, sú plné napätia z absencie prirodzena a prírody. Album nás prevedie rôznymi štýlmi cez electropunk, postpunk, indie, synth ku chladnej vlne, rôznymi pocitmi odcudzenia, osamelosti, hnevu, irónie, klamu či letargie. Každá skladba rozbíja celistvý svet, aby sa potom spojil do jedného celku: chaosu dnešnej doby, ktorý je nosným letimotívom albumu a zároveň kapely.

Ingrid v súčasnosti nahráva druhé CD "Worn out people". Za mix a mastering je zodpovedný Filip Pokorný.  

15.   The Silence -  Forgive Me

Autor a text: Radomír Remenár
Hudba: Radomír Remenár, Miloš Malovec, Miroslav Hrnčár

Kapela funguje od roku 2013. Bola aj na minulej kompilácii. Naďalej však aktívne tvorí a vystupuje. Skladba Forgive Me prináša do kapely nový vietor a nový zvuk s prvkami synthwave. Ponúka silný príbeh a emócie. 

16.  The Opposer Divine -  Into Oblivion

Autor, hudba text: Boris Mutina

The Opposer Divine zalozil Minor Float zo zoskupenia Terminal State.

Projekt sa pohybuje v priestore electro-industrialu, ambientu, IDM a

dalsich elektronickych stylov. Experimenty vyustili do troch vydanych

alb, niekolkych EP. V sucasnosti prebiehaju prace na novej nahravke.

17.  The Roben -  Keep Hopes Alive

Autor, text, hudba, spev: Róbert Zaťko

Vznik: 2010

Producent a spevák: Robert Zaťko

Sólový projekt pod pseudonymom THE ROBEN vznikol v roku 2010, za ktorým stojí bývalý frontman skupiny Forum, producent a spevák Robert Zaťko. Neskôr zakladateľ a producent skupiny THE DARK, ktorá účinkovala na EBM scéne na začiatku 90-tych rokov. Po dlhej hudobnej prestávke po roku 2010 sa Robo vrátil k pôvodnej Synth tvorbe so slovenskými textami a neskôr od roku 2012 sa zameral na tvorbu anglických songov s prvkami viacerých elektronických štýlov. Skladby komponuje a nahráva v rámci vlastného hudobného štúdia Paradigma Sound Lab. V súčasnosti predstavuje skladbu Keep Hopes Alive z posledného štúdiového albumu s názvom Polarity z konca roku 2019.

Účinkoval v skupinách: FORUM, THE DARK, ANDANTE, RAVALON

Diskografia:

2010 - Absolútne - EP/6 songs

2011 - Druhý pád - CD/12 songs

2012 - Orinoco - CD/12 songs

2013 - Stop The Alien - CD/13 songs

2014 - Underground - CD/9 songs

2017 - Selection - CD/14 songs vyber.

2019 - Polarity - EP/5 songs

18. CHEBEAFF feat. Key Head feat. Solo -  By My Side

Autor, text, hudba: Radomír Remenár
Producenti: Key Head, Solo
Spev: Solo

CHEBEAFF je autorský sólo projekt skladateľa, pesničkára, textára a producenta Radomíra Remenára z Trnavy, ktorý vznikol v roku 2013. Okrem hudobnej tvorby stojí Radomír aj za vznikom unikátneho projektu Synth Slovakia, ktorý združuje elektronických producentov zo slovenskej synth scény a ktorý zastrešuje aj obidve kompilácie. Rado spolu so svojim teamom je aj hlavným organizátorom a manažérom SYNTHFESTu Slovakia, ktorý má za sebou dva úspešné ročníky. Ten tretí sa bohužiaľ kvôli známym okolnostiam musel presunúť. Po krátkej autorskej pauze vyplnenej produkovaním a skladaním niekoľkých skladieb pre The Silence,sa vracia Radomír na scénu pod vlastnou značkou CHEBEAFF. Skladba BMS ktorá uzatvára kompiláciu Synth Slovakia vol.2 vznikla v spolupráci s renomovanými menami nielen slovenskej elektronickej scény, akými Solo (Eclipsed, Samhain, L.I.O.B.) a Key Head (KIFOTH, ECLIPSED, Vanessa ...) nepochybne sú. A podľa posledných informácií, nezostane iba pri tomto jedinom kúsku, takže sa máme všetci na čo tešiť. Prvá lastovička v podobe exkluzívneho tracku BMS pre našu kompiláciu je veľkým prísľubom, že táto spolupráca prinesie niečo, čo tu ešte nebolo. Originálne a svieže.
Robert Herceg 

Objednajte si CD. Súčasťou CD je aj kód na jednorázové stiahnutie MP3. Cena CD 10 € + poštovné za dobierku 3,35 . Nezabudnite napísať aj adresu, kam treba tovar zaslať. V Trnave a Bratislave je možný aj osobný odber. Volaj: 0904 294 381