Lightune

10.04.2018

Vznik: 2003 (Žilina)

Za projektom LIGHTUNE stojí Miroslav MIR Valovič, ktorý sa venuje vlastnej hudobnej tvorbe vyše 25 rokov. V 1995 zakladá dancefloorovú skupinu ON THE WAY, ktorá sa umiestňuje na prvých priečkach hitparád v lokálnych žilinských rádiách. V tom istom roku stretáva klávesáka skupiny TEAM Boba Kantora, u ktorého neskôr v 1997 - 1998 pracuje v profesionálnom nahrávacom a dabingovom štúdiu EMA Records. Tam sa učí práci so zvukom na top úrovni a podieľa sa na produkcii hudby do filmov.

Po odchode z EMA si začína budovať svoje vlastné nahrávacie štúdio. V roku 2003 vzniká koncept projektu LIGHTUNE zameriavajúci sa na vnútorný obsah a hodnotu hudby. Popri tom Miroslav spolupracuje na produkcii ethno-popového albumu Exoterika (Yalla-Yalla, Afrika, Na chvíľu, Čas bubnov...), ktorý naspieva bývalý frontman ON THE WAY Miro Jaroš a vychádza v Sony BMG (2005). O dva roky neskôr, s podporou grantového systému mesta Žilina, má premiéru prvý inštrumentálny album LIGHTUNE s názvom ODE v podobe multimediálneho scénického predstavenia. Špeciálne pre toto predstavenie postaví originálny nástroj LightBoard.

So spevákom Dávidom Zaprihačom sa umiestni tri roky po sebe (2007 - 2009) vo finále autorskej súťaže Košický zlatý poklad. Tiež v tom čase tvorí hudbu do reklamy a zvučky pre pražskú produkčnú firmu Ctech.

Potom sa začína spolupráca so zborom Omnia, kde Miroslav spozná nielen dirigentku Moniku Bažíkovú, ale aj speváčku Martinu Števkovú. Omnia sa objaví v autorských veciach LIGHTUNE na pripravovanom albume Svet čo prichádza, kde okrem Martiny spieva Monikin brat Peter Bažík. Albumu však napriek profesionálnemu speváckemu obsadeniu nie je súdené zakotviť vo vodách hlavného prúdu.

Ďalšie skladby už nemajú túto ambíciu a sústreďujú sa na autentické stvárnenie vnútorného prežívania autora, bez deformácie zaužívanými šablónami. V súčasnosti má rozpracovaných niekoľko hudobných projektov, žánrovo v rozsahu od jednoduchých piesní až po ambientné a synth kompozície. V sólových veciach vystupuje pod pseudonymom MIR a v spolupráci s mladými talentovanými spevákmi pod značkou LIGHTUNE.