BLACK ROSE

12.09.2017

BLACK ROSE

Vznik: 1992
Typ: (kapela)
Producenti: M. Répaš spev (klávesy, gitara a texty), J. Kočiš klávesy a aranžmány, Miki Kizman

Vznik BR sa datuje niekde v lete roku 1992, keď sa traja chlapci zo Šace pri Košiciach rozhodli, že založia kapelu. Boli to Martin Répaš, Viliam Holič a Peter Handžák. Smer, ktorým sa začala vyvíjať aj ich tvorba, bol ovplyvnený najmä hudbou Depeche Mode. V lete roku 1991 nakúpili "keyboardy" značky Casio a pustili sa do skladania svojich prvotín. Spočiatku to boli skôr hudobné pokusy a muzika znela dosť amatérsky, ale ich to neodradilo. Na samom začiatku sa spevu ujal Rastislav Bala, ktorý neskôr uznal, že mu to veľmi nejde, a tak sa k mikrofónu dostal v tej dobe hráč na klávesy a textár Martin Répaš, ktorý v kapele spieva dodnes. Rastislav Bala fungoval v kapele aj neskôr ako bubeník v rokoch 1995 - 2000. K prvým úspechom ešte v pôvodnej zostave patrí účinkovanie na celoštátnom zraze Depeche mode v roku 1992.

Počas pôsobenia zakladajúcej formácie vzniklo demo so šiestimi "trackmi", na ktorom je aj pôvodná verzia skladby Heaven. K nej sa v roku 2003 natočilo aj video, ktoré istý čas bolo v rotácii na hudobnom kanále Music box.

Po rozpade zakladajúcej formácie sa spevák Martin pokúšal o spoluprácu s rôznymi muzikantmi z Košíc, ale bytostne (alebo skôr muzikantsky) mu to s väčšinou z nich nesedelo. Až v roku 2002 oslovil starého známeho Jozefa Kočiša, s ktorým obnovili Black Rose a začali znova hrávať na Depeche mode zrazoch, keďže tento druh muziky sa hodí práve na takéto akcie. V roku 2004 prerušil Martin a Jozef spoluprácu a klávesák J. Kočiš hosťoval dva roky v košickej kapele Ears. V tom čase sa spevák a skladateľ Black Rose spojil s Petrom Baranom (dnes už Sárossym), s ktorým spolupracovali na svojich nápadoch. V roku 2006 odchádza J. Kočiš od Ears a znovu sa stretáva s M. Répašom a hovoria o spolupráci. Tú aj uskutočnia a trvá dodnes.